به راحتی در دوره ها ثبت نام کنید و استفاده کنید
0
03132353282

مشاوره تحصیلی و شغلی

خدمات مشاوره تحصیلی و شعلی آفتاب مهر

تخصص مشاوره تحصیلی و شغلی در مرکز آفتاب مهر

یکی از مسائل و دغدغه های جوانان امروزی، انتخاب شغل است که غالبا بدون توجه به زمینه های استعداد، علاقه، رغبت و هدف مشخص در زندگی تحصیلی و دوره مهارت آموزی انتخاب می‌گردد.

با توجه به اهمیت بسیار زیاد انتخاب رشته ی صحیح و سپس انتخاب شغل مناسب در جامعه کنونی شما میتوانید از مشاوران برجسته مرکز آفتاب مهر در این زمینه را استفاده نماید.

مشاوره تحصیلی و شغلی چیست؟

در عصر جدید مشاغل دیگر ارثی نیستند بلکه پیشرفت سریع دانش و تکنولوژی موجب کثرت مشاغل، تقسیم کار فراوان و جلب استعدادهای مختلف شده است.

امروزه برای انجام اکثر کارها، نیاز به تحصیل دانش و کسب مهارت می‌باشد. از این رو توجه به رابطه تحصیل و شغل اهمیت دارد.

از آنجا که تحصیلات دبیرستانی و بالاتر زیرساز اشتغال آتی دانش آموزان و دانشجویان هم خواهند بود، لذا باید برمبنای گزینش های شغلی آینده برنامه ریزی و انتخاب شوند. برای انتخاب راه درست ابتدا باید در مورد آمادگی هایی که ممکن است از نظر فردی و حرفه ای ارزشمند باشند اندیشید و سپس برنامه ریزی و تصمیم گیری کرد.

تعریف مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی جریان یاری دهنده و منظمی است که به دانش آموز در انتخاب مناسب دروس، رشته و مهارت های تحصیلی کمک می‌کند تا سازگاری مطلوب را کسب کند.

تعریف مشاوره شغلی

مشاوره شغلی نوعی دیگر از مشاوره است، که بدان وسیله به فرد کمک می‌شود تا بر اساس شناخت استعدادها، محدودیت ها و نیز امکانات شغلی جامعه بتواند شغل مناسبی را پیدا کند.

مشاوره شغلی خوب
رابطه مشاوره شغلی با مشاوره تحصیلی

هر گونه راهنمایی شغلی باید بر مبنای وضع تحصیلی فرد انجام گیرد تا بهترین نتایج حاصل شود.

مشاوره تحصیلی پایه و اساس محکمی برای مشاوره شغلی محسوب می‌شود.

تاريخچه راهنمایی و مشاوره شغلی و حرفه ای

راهنمایی شغلی به طور عام، با نظام استاد-شاگردی آغاز گردیده است و والدین در ابتدا، فرزندان خود را برای برعهده گرفتن شغل خود آماده می ساختند و مهارت های ضروری را خود به آنان می‌آموختند.

در سال ۱۹۰۶ میلادی تنظیم و تدوین خدمات راهنمایی شغلی توسط پارسونز كه به پدر راهنمایی حرفه‌ای معروف است، در بُستن (Boston)، واقع در آمریكا آغاز گردید.

اولین مركز راهنمایی كه در واقع مركز راهنمایی حرفه‌ای بود در سال ۱۹۰۸ میلادی در بوستون به وسیله وی تأسیس شد. در سال ۱۹۱۳ میلادی اوّلین خدمات راهنمایی شغلی به طور رسمی از طریق مؤسسه اطلاعات شغلی و حرفه ای بُستن ارائه گردید.

اصطلاح راهنمایی شغلی برای نخستین بار در جهان، در سال ۱۹۱۴ میلادی به طور رسمی، در كنگره ای كه در بروكسل تشكیل شده بود به كار رفت. ایالات متحده یكی از نخستین مکان هایی است كه در آن، مراكز ویژه راهنمایی و مشاوره شغلی تأسیس شده است.
پارسونز لازمه هدايت حرفه ای (مشاوره شغلی) را پیروی از سه اصل زير می دانست:

eget adipiscing commodo consequat. risus eleifend